5.

Autorské čtení

Dne 28.11. se ve třídě uskutečnilo první autorské čtení. Tento projekt vznikl s myšlenkou zaujmout
žáky četbou, motivovat ke čtení a třeba se nechat inspirovat některou z prezentovaných knih. Do
třídy přišla maminka jedné žákyně – Veronika Maňáková. Děti se seznámily s knihou Gump – pes,
který naučil lidi žít. Poslechli jsme si úryvky některých kapitol, odpovídali na otázky a zhlédli jsme i
upoutávku filmu, který byl podle knihy natočen. Hodina se velmi vydařila, byla poutavá, paní
Maňáková dokázala děti vtáhnout do děje a zaujmout. Tímto jí děkuji, že byla první „hrdinkou“
tohoto projektu. Budu se těšit na další setkání.


Pavla Brožovská


Halloween a pečení

Kdo by chtěl přijít první vyučovací hodinu do třídy a vidět před sebou čarodějnici, strašidlo nebo hlavní postavu z Vřískotu? Takový pohled se mi naskytl v úterý 31.10.2023 - samozřejmě Halloween. Děti se o tomto keltském lidovém svátku, který se slaví hlavně v anglicky mluvících zemí, více dozvěděly při hodinách anglického jazyka a měly možnost vzít si do školy kostým. Během první hodiny, vlastně hned po pětiminutovce z matematiky, nás navštívili strašidelně převlečení a namaskovaní deváťáci, přečetli nám ještě pár informací o Halloweenu, zazpívali jsme si s nimi anglickou koledu a oni nás pak pomalovali a rozdali nám bonbónky.

V rámci pracovních činností jsme šli do cvičné kuchyňky a upekli halloweenské čarodějnické prsty, krvavě ozdobené brusinkovou marmeládou. Původně jsme se chtěli podělit i s ostatními žáky školy, ale tak se nám povedly, že nezbylo :-)

Halloween a pečení Halloween a pečení Halloween a pečení Halloween a pečení Halloween a pečení Halloween a pečení Halloween a pečení Halloween a pečení

                                                                                                                                                                L.Tomečková


Včela medonosná

Ve čtvrtek 2.11.2023 k nám do třídy zavítal maturant Denis Kubů a dvě hodiny nás provázel svým projektem "Včela medonosná". Dozvěděli jsme se hodně užitečných informací ze života včel a také různé zajímavosti, jako třeba, proč královna včela může bodnout žihadlem opakovaně, jak vypadá sršeň asijská. Vyrobili jsme si vlastní svíčku z včelího vosku, kterou jsme si mohli odnést domů a nakonec jsme si na pracovním listu vyzkoušeli, co všechno jsme si zapamatovali.

Včela medonosná Včela medonosná Včela medonosná Včela medonosná Včela medonosná

                                                                                                               L.Tomečková

 


Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko

Ve středu 25.10.2023 na celé naší škole proběhl projektový den Světový den jazyků, ale bylo na třídních učitelích, zda téma dodrží či si pro svou třídu zvolí nějaké vhodnější či potřebnější.

Protože jsme ve vlastivědě doposud probírali Evropu, a protože k našim evropským sousedům se také ještě dostaneme, spolu s paní asistentkou jsme zvolily stát v Evropě, který ale není pro děti úplně nejznámější.

Nejprve děti rozdělené na skupinky musely vyluštit tři indicie a na jejich základě odhalit, o jaký stát se jedná. Jako první poskládaly rozstříhané obrazy holandského malíře Vincenta van Gogha, následovaly různé matematické příklady - číselné výsledky si šifrou ukrytou ve třídě převedly na písmena a složily slovo tulpen (holandsky tulipán), nakonec obdržely mouku, symbol značící vítr a vyjmenovaná slova po L a vyšel jim větrnný mlýn. Když se navíc podívaly na naše oblečení v barvě nizozemské vlajky s výrazně oranžovými prvky, správně určily, že jde o Holandsko (tedy správně Nizozemsko).

Následovalo povídání o této zemi, téměř každý přispěl s něčím, co již o Holandsku ví -  ať už šlo o květiny, fotbalové kluby a jejich hráče, cyklokros, kanály, Amsterodam či zmíněné větrnné mlýny. Společně jsme se podívali na pořad Cestománie o Holandsku a následně na tabuli vypsali fakta o této zemi. Ochutnávali jsme holandské sýry a vypili "Chocomelk" se "Slagroom", tedy horkou čokoládu se šlehačkou a děti vyrobily z kartonů větrnné mlýny a tulipány, nazdobily delftskou keramiku "fajáns" a namalovaly si tématická trička. Za zvuku nizozemské hymny jsme se s červeno bílo modrou vlajkou za zády vyfotili a spěchali na oběd.

Chtěli jsme toho stihnout ještě více, ale čtyři vyučovací hodiny prostě utekly jako voda.  

Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko Projektový den - Celosvětový den jazyků - Holandsko

                                                                                                                          L.Tomečková


Papučový den

Ve středu 11.10.2023 jsme se jako již každoročně tradičně zapojili do "papučového dne" na podporu domácích hospiců, u nás šlo konkrétně o Domácí hospic Jordán

Papučový den Papučový den

                                                                                                             L.Tomečková


Planetárium České Budějovice

Planetárium České Budějovice

Ve středu 18.10.2023 jsme v návaznosti na probírané učivo v přírodopisu vyrazili na exkurzi do Planetária České Budějovice. 

S planetami jsme se setkali již v předzahrádce planetária, kde jsou umístěny ručně malované modely všech osmi planet. Dokonce pokud si stáhnete do mobilního teleofnu QR kódy, kterými je každá z nich vybavena, spatříte planety i virtuálně a budete je mít před sebou jako na dlani.

V kinosále jsme se dozvěděli či si zopakovali podrobnosti a zajímavosti o naší sluneční soustavě, o Slunci a Měsíci, v planetáriu jsme se seznámili s aktuální noční oblohou, dozvěděli jsme se, že nejjasnější hvězda naší oblohy není Polárka, ale Vega a jak ji najít, kde hledat velký a malý vůz a další souhvězdí. Měli jsme možnost zblízka i zdálky vidět i další objekty na obloze jako komety, meteoroidy, prozkoumali jsme Mléčnou dráhu a podívali jsme se i za hranice naší galaxie.

Strávili jsme opravdu úžasné dvě hodiny na nebi a ve vesmíru.

A protože v Táboře jsme měli jseště asi půl hodiny čas do odjezdu autobusu zpět do Jistebnice, vzaly jsme děti vyřádit na hřiště. 

Celý den jsme si užili a těšíme se, až zase příště někam vyrazíme.

Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice Planetárium České Budějovice

                                                                                                                             L.Tomečková


Suit-up den

Další z projektů Hrdé školy připadl na úterý 17.10.2023 a nesl název SUIT-UP den.

Děti i učitelé měli ten den možnost přijít do školy v "gala", tedy hezky svátečně oblečení, děvčata v šatech nebo sukních, chlapci v košilích a kalhotech a na jeden den tak odložit tepláky, trička a legíny a stát se elegantními dámami a pány. A my jsme k elegantnímu oblečení zařadili i trochu společenského chování a společenského tance. Páni požádali dámy o tanec a vedli si je doprostřed třídního parketu, kde je roztočili v rytmu mazurky. Zvládli jsme i kolovou mazurku a dokonce jsme si k tomu i společně zazpívali. 

Suit-up den Suit-up den Suit-up den Suit-up den Suit-up den

                                                                                                                                                    L.Tomečková

 

             


Nový školní rok je tu - hurá !

Prázdniny utekly jako mávnutím kouzelného proutku a s příchodem září nastaly dětem opět školní povinnosti, jen o jeden ročník výš.

My už jsme letos páťáci, "mazáci" - nejstarší na prvním stupni, máme jinou třídu, jinou paní učitelku, jinou paní asistenku a do naší třídy přibyli dva noví žáci - Ivanka z Ukrajiny, která si letos pátou třídu s námi zopakuje a Rosťa, který k nám přestoupil z Nadějkova. Takže se navzájem seznamujeme a opakujeme učivo z loňského ročníku. Také jsme začali v rámci hodin tělesné výchovy jezdit na golf, kde se seznámíme se základními údery a vyzkoušíme odpaly do dálky, na terč i do jamek pod dohledem zkušených trenérů.

 

Nový školní rok je tu - hurá ! Nový školní rok je tu - hurá ! Nový školní rok je tu - hurá ! Nový školní rok je tu - hurá !

                                                                                                                                                       L.Tomečková

 

 


5. třída


Besip show na kolech

19.6. se naše třída zúčastnila Besip show na kolech. Zopakovali jsme si nejdůležitější značky, probrali jsme základní výbavu kola a užili jsme si úžasné triky Lukáše Müllera.

Besip show na kolechBesip show na kolechBesip show na kolechBesip show na kolechBesip show na kolechBesip show na kolechBesip show na kolechBesip show na kolech


Mezinárodní den dětí

2.6. jsme oslavili Mezinárodní den dětí - užili jsme si různé atrakce v okolí školy. Naše třída svedla statečný boj ve vybíjené se žáky pátých tříd, bohužel výšková převaha a více zkušeností rozhodly o naší porážce. Sláva vítězům, čest poraženým - odměny dostali všichni.

Mezinárodní den dětí


Školní výlet

Na výlet jsme jeli 15. května do Muzea čokolády a marcipánu a do Jump arény v Táboře.

Školní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výletŠkolní výlet


Výstava

17.5. jsme navštívili výstavu prací žáka školy Vlada Ilchuka v galerii v Jistebnici.


Adventní tvoření 12.12.2022

Adventní tvoření


Bezpečnost v dopravě 10.1.2023

Bezpečnost v dopravě 10.1.2023Bezpečnost v dopravě 10.1.2023


Den šílených účesů 15.2.2023

Den šílených účesů


Pernštejni - Leonardo 22.2.2023

Pernštejni - LeonardoPernštejni - Leonardo 22.2.2023Pernštejni - Leonardo 22.2.2023Pernštejni - Leonardo 22.2.2023


Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)

Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)Práce montážní a demontážní (Pč leden 2023)


Vánoce

VánoceVánoceVánoceVánoce


Výroba ptačích budek

Výroba ptačích budekVýroba ptačích budekVýroba ptačích budekVýroba ptačích budek


Den bez batohů

Den bez batohů


Halloween

Halloween


Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?

Dnes jsme na pozvání paní Novákové navštívili jistebnickou knihovnu, kde nás pan spisovatel Jiří "Walker" Procházka seznámil s tím, jak se dělá komiks.

E. Urbanová

Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?Beseda v knihovně - J. W. Procházka: Jak se dělá komiks?


Hudební program PT styl

17.10. proběhl hudební program.

E. Urbanová

Hudební program PT stylHudební program PT stylHudební program PT stylHudební program PT stylHudební program PT stylHudební program PT stylHudební program PT styl


Papučový den a cvičení v přírodě

5.10. byl Papučový den. Také děti absolvovaly cvičení v přírodě.

E. Urbanová


Plavání

12. - 16.9. jsme absolvovali kurz plavání. Kromě výuky s kvalifikovanými lektory měly děti také mnoho dalších zážitků a aktivit, viděly zajímavé věci v okolní přírodě a poznávaly krásu krajiny v okolí Lipna. Vydatné a dobré jídlo dodávalo dostatek energie ke zvládnutí všech úkolů. 

E. Urbanová

Plavání Plavání PlaváníPlaváníPlaváníPlavání PlaváníPlaváníPlaváníPlaváníPlaváníPlaváníPlaváníPlaváníPlavání


Severní Amerika


3.10. nám paní učitelka Michaela Široká povídala o své cestě po Severní Americe. Dozvěděli jsme se mnoho nového a zajímavého. Děkujeme.

E. Urbanová


Světový den jazyků

25.10. byl v naší škole Světový den jazyků. Pan Duong byl tak laskav, že nás přišel naučit několik frází vietnamsky a odpovídal na naše otázky o Vietnamu. Vyzkoušeli jsme si manimpulaci s jídelními hůlkami. Zřejmě zůstaneme u běžného příboru. Navštívila nás také halloweenská strašidla z druhého stupně.

E. Urbanová

Světový den jazykůSvětový den jazykůSvětový den jazykůSvětový den jazyků


V gala

13.10. jsme dorazili do školy v gala. 

E. Urbanová

V gala


Výstava Klíček a Radenín

4.11. jsme navštívili výstavu  prací klientů Klíčku a dětí z Radenína. Podpořili jsme aktivity těchto zařízení koupí drobných výrobků.

E. Urbanová4. TŘÍDA


Den s mazlíčky

Dvacátý druhý červen byl den, kdy si děti mohly přinést do školy své domácí mazlíčky. S radostí jsme se seznámili s želvičkou, králíčkem, jezevčíkem a oblovkou.Den s mazlíčky


Hurá na prázdniny!

Kdo to letos vlastně do té naší třídy chodil?:)

Hurá na prázdniny


Loučení s deváťáky

27.6. se s celou školou rozloučili letošní deváťáci. Jejich krátké vystoupení nás mile pobavilo. Přejeme jim hodně štěstí a úspěchů v nových školách.

Loučení s deváťáky


Projektový den ve škole

9.6. proběhl v naší třídě projektový den. Seznámili jsme se s prací soukromého zemědělce, dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o krajině, zemědělských plodinách i o zemědělské technice. 

Projektový den  ve škole


Výlet

16.6. jsme vyrazili na výlet do ZOO Hluboká. 

Výlet


Květnaté pásy

25.3. probíhaly ve škole zajímavé besedy o květnatých pásech v Jistebnici. Poučili jsme se o úloze květin v přírodě, o životě hmyzu, podívali jsme se na krajinu kolem nás novým pohledem a odnesli jsme si i opravdová semínka rostlin.

E. Urbanová

Květnaté pásy Květnaté pásy Květnaté pásy Květnaté pásy Květnaté pásy Květnaté pásy


Městská knihovna Jistebnice

29.3. byla 3. třída na besedě o pravidlech slušného chování v MK v Jistebnici. Děkujeme paní Novákové za připomenutí základních věcí i rozšíření povědomí o správném chování. 

E. Urbanová

Městská knihovna Jistebnice  Městská knihovna Jistebnice


Poznáváme zvířata

29.4. jsme se seznámili s Pupíčkem, Toníčkem a Jiříčkem, Bertíčkem, Růženkou, Bodlinkou a Buchtičkou ze záchranné stanice Ikaros a poznali jsme, jak jsou tato zvířata (vakoveverka, chameleoni, morče, užovka, ježek a sova) úžasná. Mnoho díků panu Hořákovi a jeho asistentce, kteří nám je představili.

E. Urbanová

Poznáváme zvířata


Karneval

11. březen byl karnevalový - kdo chtěl, přišel do školy v masce, nechyběly hry ani hudba a tanec.

E. Urbanová

Karneval Karneval Karneval Karneval  Karneval


Sladovna Písek

16. 2. naše třída navštívila galerii Sladovna v Písku (https://www.sladovna.cz/). Prošli jsme výstavy Voda mne napadá, Mraveniště a Hnízdo ilustrace. Interaktivní expozice byly vizuálně zajímavé, zábavné i poučné.

E. Urbanová

  Sladovna Písek  Sladovna Písek  Sladovna Písek  Sladovna Písek  Sladovna Písek  Sladovna PísekSladovna Písek  Sladovna PísekSladovna Písek  Sladovna PísekSladovna Písek