Školní poradenské pracoviště

Minimální preventivní plán

verze k tisku

ŠKOLNÍ ROK 2023/2024


 

Obsah:

 

1. Škola ……………………………………………………………………………………….3

    a. základní údaje školy…………………………………………………………………….. 3

    b. vstupní informace a jejich zdroje………………………………………………………..4

    c. personální zajištění školy ………………………………………………………………..5

2. Analýza současného stavu školy ………………………………………………...............…5

3. Personální zajištění prevence……………………………………………………………… 6

4. Propagace …………………………………………………………………………………..9

5. Prevence - aktivity v oblasti prevence rizikového chování ………………………………..10

6. Cíle prevence na škole ……………………………………………………………………..11

7. Obsah programu – zaměření, způsob realizace…………………………………………… 13

8. Metody při realizaci prevence ……………………………………………………………..20

9. Finanční rozpočet ………………………………………………………………………….21

10. Řešení přestupků ………………………………………………………………………….21

11. Seznam základních zákonů a metodických listů v oblasti prevence……………………...22

12. Kontakty na další organizace ……………………………………………………………..23

13. Seznámení pedagogů ……………………………………………………………………..23



 

Součástí MPP 2023-24 je:

 

a. Školní řád, klasifikační řád

b. Krizový plán školy 

c. Hodnotící zpráva MPP 2022-23

d. Program školního poradenského pracoviště 2023-2024 

e. Předcházení školní neúspěšnosti





1) Škola


 

a) ZÁKLADNÍ ÚDAJE


 

Název a adresa školy, pro kterou platí tento MPP

ZŠ A MŠ JISTEBNICE, KOSTELNÍ 93

JISTEBNICE 39133

Jméno a příjmení ředitele

Mgr. Pavla Vonešová

Telefon na ředitele

773002943

E-mail na ředitele

skola@zsjistebnice.cz


 

Jméno a příjmení školního metodika prevence

Mgr. Jana Volková – I. stupeň

Mgr. Tereza Šindelářová – II. stupeň

Telefon

381273357, 604798319

E-mail

jana.volkova@zsjistebnice.cztereza.sindelarova@zsjistebnice.cz


 

Jméno a příjmení výchovného poradce

MILOSLAVA  KOLIHOVÁ

Telefon

381273357, 389822620, 733528649

E-mail

miloslava.kolihova@zsjistebnice.cz


 

 

Počet tříd

Počet žáků/studentů

ZŠ - I stupeň  

6

  113

ZŠ - II.stupeň

 5

  86

8leté Gymnázium  – (Prima až Kvarta)

   

6leté Gymnázium  – (Prima až Sekunda)

   

SŠ – ostatní

   

Celkem

 11

 199



 

Použité zkratky:

PP – Preventivní program

RCH – Rizikové chování

NNO – Nestátní neziskové organizace

ŠMP – Školní metodik prevence






 

b) VSTUPNÍ INFORMACE A JEJICH ZDROJE

 

1. Sociální a jiné okolí školy

ZŠ Jistebnice je škola umístěná v klidném prostředí obce. Má standardní vybavení – třídy, šatny, posilovnu, tělocvičnu, hřiště, počítačové učebny, cvičnou kuchyni, učebnu pro pracovní činnosti, školní pozemek a odborné učebny pro fyziku, chemii, přírodopis, hudební a výtvarnou výchovu.

Žáci se během roku zapojují do olympiád a soutěží, ve kterých získávají poměrně dobrá umístění. Mohou využít nabídky různých zájmových kroužků a nepovinných předmětů. Široká je i nabídka mimoškolních aktivit – hudební a výtvarné obory na ZUŠ v Táboře a Milevsku, aktivity DDM Tábor, v Jistebnici TJ Sokol, skaut,  SDH (hasičský kroužek), ČRS (kroužek mladých rybářů), atletika a další. Pro žáky funguje školní družina a školní klub. Mezi jejich úkoly patří činnost odpočinková a zájmová a příprava na vyučování.

Spolupráce s rodiči, obcí, policií a lékaři je na dobré úrovni. Většina rodičů se o své děti zajímá, mají přehled o způsobu trávení jejich volného času a pravidelně se informují o chování a prospěchu dětí na třídních schůzkách a v konzultačních hodinách. V případě potřeby mohou rodiče po předchozí domluvě navštívit školu kdykoliv.

           Škola se na veřejnosti prezentuje pomocí svých webových stránek, městského zpravodaje, regionálního tisku. Účastní se veřejného života města, pořádá vlastní akce a prezentuje projekty, které jsou přístupné veřejnosti.

 

2. Informace od pedagogů

Pedagogové na škole spolu úzce spolupracují, tvoří malý kolektiv, takže informace si předávají průběžně podle potřeby, případně také při diskuzích v rámci pracovních porad. Pro řešení problémů v třídních kolektivech by v některých případech pomohla lepší spolupráce rodičů se školou.

 

3. Informace od rodičů

Škola by se podle rodičů měla zaměřit na vztahy mezi dětmi a prevenci šikany. Informace jsou od rodičů získávány v rámci třídních schůzek, případně při individuálních rozhovorech během školního roku

 

4. Informace od žáků

Většina žáků je v kolektivech spokojena. Informace jsou získávány diskuzemi s učiteli při třídnických hodinách a při vyučování, v rámci školní družiny a školního klubu a prostřednictvím schránek důvěry. 

 

 

5. Hodnocení PP minulého školního roku

Na I. stupni se nejvíce řešily vztahy mezi dětmi. Osvědčila se domluva a spolupráce s rodiči. Tento rok budeme, ve spolupráci se školní psycholožkou, zjišťovat a případně zlepšovat klima třídních kolektivů. Na druhém stupni vyvstaly problémy s kouřením, vapováním, experimentováním s kratomem a marihuanou. Plánujeme preventivní programy s touto problematikou, dále i spolupráci s Policií ČR a Městskou policií Tábor.








 

c) PERSONÁLNÍ ZAJIŠTĚNÍ ŠKOLY

Ve školním roce 2023/2024 má škola: 

  • 30 pedagogů včetně vedení školy, vychovatelek a asistentek pedagoga
  • 1 administrativní pracovnice (ekonomka, hospodářka)
  • 2 uklízečky, 1 školník
  • 5 kuchařek včetně vedoucí školní jídelny

V rámci pedagogického sboru pracuje 1 výchovné poradkyně, školní metodičky prevence pro 1. a 2. stupeň, školní psycholožka, 7 asistentů pedagoga a koordinátor EVVO, ŠVP a ICT. 

 

2. Analýza současného stavu

Škola vytváří tento program jako základní nástroj prevence. Jde o komplexní systémový prvek v realizaci preventivních aktivit, program je nejméně jednou ročně vyhodnocen. Sleduje se účinnost, průběh, měří se efektivita jednotlivých aktivit. Pro školu je závazný a podléhá kontrole České školní inspekce.

Nárůst rizikového chování včetně zneužívání návykových látek v populaci mládeže a dětí školního věku se stává celospolečenským problémem. Děti patří k nejohroženější skupině. Proto je důležité zahájit primární prevenci právě v době základní školní docházky, poskytnout žákům co nejvíce informací (přiměřeně k věku žáků), naslouchat jejich problémům a otevřeně s nimi hovořit i na neformální úrovni.     

Vztah učitel – žák

Budujeme vzájemnou důvěru mezi učitelem a žákem. Žák ví, že se může na učitele obrátit a bude respektován jeho názor, jeho potřeby. Učitel se zajímá o žáka, podněcuje dialog. Učitel získává důvěru žáka i prostřednictvím budování vztahu s rodinou, sociálním prostředím žáka. Při řešení problémů je učitel otevřen komunikaci s žákem, s rodičem, širší rodinou, ostatními pedagogy, výchovnými poradkyněmi, metodičkou prevence, speciální pedagožkou atd. Na základě dosažení dohody o společných cílech a postupech dochází k celkové a jednotné podpoře žáka. 



 

Individualizované hodnocení, slovní hodnocení, sebehodnocení, zpětná vazba skupiny

Žáci dostávají komplexní zpětnou vazbu od učitele. Jsou informováni o svém pokroku i nedostatcích. Je oceňováno úsilí žáka a míra jeho pokroku bez srovnávání s výkonem ostatních. Je podporován jeho individuální talent a zájem. Diferenciace výuky může probíhat prostřednictvím práce ve skupinách podle zaměření žáka. Pomáháme žákovi vybudovat si důvěru v sebe, ve vlastní síly, pozitivní vztah k okolnímu světu. 

 

Komunikace s rodiči, veřejností

Učitelé nabízejí všem rodičům možnost individuální konzultace. Rodiče mají také možnost navštívit výuku a účastnit se školních i třídních projektů.  Třídní učitelé informují rodiče o programu, především na třídních schůzkách, dále se o programu můžou informovat individuálně u školních metodiček prevence. Informovanost bude zaměřena zejména na oblast prevence užívání návykových látek, šikany, sexuální výchovy, zdravého životního stylu apod. Rodiče každého žáka obdrží na úvodní třídní schůzce informace formou letáku, kde budou nezbytná telefonní čísla a adresy, základní seznam informací o školním poradenském pracovišti. Pokud rodiče projeví zájem, rádi pro ně zajistíme alespoň jeden seminář nebo besedu s odborníkem. Na dotazy a připomínky rodičů budeme zpětně reagovat.

 

3. Personální zajištění prevence

V rámci práce týmu prevence funguje školní poradenské pracoviště.  Základní funkcí pracoviště je poradenská činnost rodičům, žákům i pedagogům. Členky týmu prevence ve školním roce 2023/24 jsou:  metodička prevence  2.stupně (Mgr. Tereza Šindelářová), metodička prevence 1. stupně (Mgr. Jana Volková), výchovná poradkyně (Mgr. Miloslava Kolihová), školní psycholožka (Mgr., Bc. Zuzana Bendová), ředitelka školy (Mgr. Pavla Vonešová), zástupkyně ředitelky školy (Mgr. Pavla Brožovská).   Tým prevence pracuje  pod vedením ŠMP Mgr. Terezy Šindelářové, která ze schůzek týmu bude pořizovat zápisy.

Rodiče jsou o funkci školního poradenského pracoviště informováni na třídních schůzkách a na webu školy.

web školy: www.zsjistebnice.cz


 

Výchovná poradkyně

Výchovná poradkyně Mgr. Miloslava Kolihová se věnuje hlavně problematice kariérového poradenství a procesu integrace žáků se specifickými vzdělávacími potřebami, včetně žáků nadaných. Společně s třídními učiteli řeší výchovně – vzdělávací problémy žáků, na základě diagnostiky poruch učení a chování podává se souhlasem rodičů žádost o vyšetření žáků v akreditovaných zařízeních. Pečuje o žáky s výukovými potížemi a zdravotním postižením a o žáky s výchovnými problémy. Spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradnou, speciálně pedagogickými centry a střediskem výchovné péče. Nabízí spolupráci při tvorbě individuálních vzdělávacích plánů. Navrhuje opatření, navrhuje ředitelce školy svolání výchovné komise, vede individuální konzultace s dětmi, s rodiči, informuje o možnostech odborné péče a další pomoci (adresář sociálních služeb, linku bezpečí, apod.). Jedná se sociálním odborem. Dále se zabývá poradenskou činností v oblasti volby povolání, přestup na 2. stupeň ZŠ, víceletá gymnázia a poradenskou činností pro rodiče. Koordinuje společně se školními metodičkami prevence Mgr. Terezou Šindelářovou a Mgr. Janou Volkovou aktivity školy v oblasti prevence. Výchovná poradkyně si vede evidenci své činnosti. 

Konzultační hodiny: dle individuální domluvy.

 

Školní metodičky prevence

Metodičky prevence Mgr. Tereza Šindelářová a Mgr. Jana Volková vytváří Minimální preventivní program a podílí se na jeho realizaci. Komunikují s učiteli v oblasti primární prevence, v případě vzniklého problému dávají podněty k možné nápravě. Spolupracují s institucemi a organizacemi v oblasti primární prevence. Koordinují předávání informací o problematice rizikového chování žáků ve škole, dokumentují průběh preventivní práce školy. Hodnotí realizaci Minimálního preventivního programu a Mgr. Tereza Šindelářová vede tým prevence. Metodičky prevence si vedou přehled o své činnosti. 

Konzultační hodiny: dle individuální domluvy.




 

Školní psycholožka

Školní psycholožka Mgr. Bc. Zuzana Bendová aktivně nabízí učitelům a žákům možnost poradit se o svých problémech. Zaměřuje se na žáky, kteří jsou ohroženi ve svém vývoji, sebepojetí, komunikaci s druhými.  Poskytuje konzultace dětem, které řeší náročné situace – rozvod rodičů, smrt v rodině, strach za známek, neshody se spolužáky apod. Pracuje se třídními kolektivy, realizuje preventivní programy – duševní zdraví, zvládání emocí, řešení konfliktů apod. Poskytuje diagnostickou, reedukační a intervenční činnost v prostředí školy. Vyhodnocuje získaná data. Spolupracuje se zákonnými zástupci, třídními učiteli, ostatními pedagogy. Vede si přehled o své činnosti.

Konzultační hodiny: dle individuální domluvy.

 

Pedagogové

Věnují se v rámci výuky rozvoji kompetencí žáků v oblasti sociálních dovedností, učí podle principů a metod v rámci koncepce školy. Provádějí průběžnou diagnostiku žáků a třídy, na pedagogických radách vzájemně hodnotí uplynulé období, konzultují případné problémy, navrhují opatření společně s výchovnou poradkyní a metodičkami prevence. Třídní učitel je v kontaktu s rodiči žáků své třídy prostřednictvím třídních schůzek, osobních setkání a dalších možností komunikace.

Konzultační hodiny pedagogů: dle individuální domluvy.

 

Ředitelka školy

Ředitelka školy Mgr. Pavla Vonešová sleduje efektivitu prevence rizikového chování. Sleduje problémy v kontextu celé školy a dělá personální a organizační opatření ke zlepšení vzájemného soužití ve škole. Svolává v případě potřeby výchovnou komisi za účasti rodičů, školní metodičky prevence, výchovné poradkyně, pedagogů, pracovníků orgánů péče o dítě apod. 

Konzultační hodiny ředitelky: dle individuální domluvy.

Funkce

Jméno

Kontakt

Ředitelka školy

Mgr. Pavla Vonešová

škola@zsjistebnice.cz

773 002 943

Zástupkyně ředitelky školy

Mgr. Pavla Brožovská

zastupce@zsjistebnice.cz

777 854 522

Školní metodik prevence 2.stupeň

Mgr. Tereza Šindelářová

tereza.sindelarova@zsjistebnice.cz

604 798 319

Školní metodik prevence 1.stupeň

Mgr. Jana Volková

jana.volkova@zsjistebnice.cz

Výchovná poradkyně 

Mgr. Miloslava Kolihová

miloslava.kolihova@zsjistebnice.cz

Školní psycholožka

Mgr. Bc. Zuzana Bendová

zuzana.bendova@zsjistebnice.cz

 

  1. Propagace

 

Škola své aktivity (projekty, akce,…apod.) prezentuje na internetových stránkách školy www.zsjistebnice.cz. Dále na informačních nástěnkách na náměstí a v obchodech ve městě, v Jistebnickém zpravodaji, na veřejných akcích města (vernisáže, soutěže, sport, koncerty, jarmark) a v regionálním tisku.

Rodiče jsou informováni o aktivitách školy a jejich žáků na pravidelných třídních schůzkách, konzultačních hodinách dle individuální domluvy, na webu školy. 

Web školy: www.zsjistebnice.cz

Web města: www.jistebnice.cz 

Jistebnický zpravodaj: www.jistebnice.cz/mesto/zpravodaj/

 

  1. Prevence - aktivity v oblasti prevence rizikového chování

 

Aktivity podporující primární prevenci  

  • výchova k odpovědnosti za zdraví své i ostatních – vytváření eticky hodnotných postojů a způsobů chování 
  • akce zaměřené na zvyšování právního povědomí (využití nabídek různých druhů spolupráce s policií ČR a Městskou policií Tábor) 
  • zaměření pozornosti na projekty prevence drogových závislostí, konzumace alkoholu, vandalismu, rasismu, násilí, komerčního sexuálního zneužívání apod. 
  • na základně průzkumu zaměřeného na zneužívání návykových látek věnovat i nadále zvýšenou pozornost prevenci kouření
  • umění volby správné životosprávy - poruchy příjmu potravy – mentální anorexie a bulimie 
  • přednášky, besedy a pořady věnované sexuální výchově a prevenci AIDS 
  • zvyšování příznivého klimatu v třídních kolektivech formou organizování adaptačních dnů, výletů, exkurzí, ŠVP, plaveckého a lyžařského výcvikového kurzu, třídních projektů atd. 
  • organizování akcí směřujících k oživení klimatu ve škole a zábavnou formou zpříjemnění školního prostředí (projekt Hrdá škola, sportovní akce, Den dětí atd.) 
  • účast v literárních, výtvarných, sportovních a jiných soutěžích 
  • žákovský parlament - rozvíjí zodpovědnost žáků za širší společenství a vzájemné soužití, je prostorem pro zapojení žáků do organizace školy, pravidelná setkání umožňují kontinuální práci a prevenci problémů ve třídách

 

Aktivity zaměřené na rodiče a veřejnost

  • seznámení rodičů s MPP v rámci třídních schůzek 
  • nabídka konzultačních hodin učitelů, výchovné poradkyně, školních metodiček prevence, školní psycholožky
  • nabídka propagačních materiálů 
  • seznámení rodičů s postupem školy v případě problémů žáků 


 

 

  • na schůzkách hovořit o nebezpečí rizikového chování 
  • informovanost občanů prostřednictvím místního periodika o akcích a projektech školy
  • zapojení rodičů do akcí školy 
  • pořádání besed dle zájmu

   Ke zjištění aktuálního stavu rizikového chování žáků ve škole jsou využívány dotazníky, práce třídních učitelů, připomínky dětí a školní samosprávy, hodiny předmětů výchovného charakteru. Zjišťování je průběžné.

 

6. Cíle prevence ve škole

a) dlouhodobé

  • výchova ke zdravému životnímu stylu
  • rozvoj a podpora sociálních kompetencí 
  • funkční informační systém, funkční systém vzdělávání školních metodiček, výchovné poradkyně a ostatních pedagogů, vícezdrojové financování projektů primární prevence
  • vytváření a distribuce metodických materiálů
  • zapojování rodin do života školy
  • vytvoření a podpora systému víceletého financování pro oblast primární prevence rizikového chování

Cílem působení v oblasti prevence rizikového chování je dítě odpovědné za vlastní chování a způsob života v míře přiměřené jeho věku:

  • s posílenou duševní odolností vůči stresu, negativním zážitkům a vlivům
  • schopné dělat samostatná a pokud možno správná rozhodnutí
  • přiměřenými sociálně psychologickými dovednostmi
  • schopné řešit, případně schopné nalézt pomoc pro řešení problémů
  • s vyhraněným negativním vztahem k návykovým látkám
  • podílející se na tvorbě prostředí a životních podmínek






 

b) krátkodobé

  • zmapování potřeb v oblasti primární prevence 
  • finanční podpora školního minimálního preventivního programu
  • zapojení rodičů do akcí školy 

 

Prevence rizikového chování u dětí a mládeže zahrnuje především aktivity v oblastech prevence:

  1. násilí a šikanování
  2. záškoláctví
  3. kriminality, delikvence, vandalismu aj. forem násilného chování
  4. ohrožení mravnosti a ohrožování mravní výchovy mládeže
  5. xenofobie, rasismu, intolerance a antisemitismu
  6. užívání návykových látek (vč. opomíjeného alkoholu a kouření), anabolik, medikamentů a dalších látek
  7. netolismu (virtuálních drog) a patologického hráčství (gambling)
  8. diváckého násilí
  9. komerčního sexuálního zneužívání dětí
  10. syndromu týraných a zneužívaných dětí
  11. sekt a sociálně patologických náboženských hnutí
  12. kyberšikany



 

7. Obsah programu – zaměření, způsob realizace


 

a) PRÁCE PEDAGOGICKÉHO SBORU A VEDENÍ ŠKOLY

 

1. Plán vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti prevence RCH

(V případě že dosud neznáte nabídku konkrétních vzdělávacích akcí, uveďte předpokládané zaměření, rozsah zamýšleného vzdělávání, počet pedagogů a přibližný datum realizace.)

 

Název a odborné zaměření vzdělávání

Počet hodin

Datum konání

Realizátor – organizace, odborník

Počet školených pedagogů

         
         
         


 

2. Plán vzdělávání ŠMP v oblasti prevence RCH

Název a odborné zaměření vzdělávání

Počet hodin

Datum konání

Realizátor – organizace, odborník

Studium k výkonu specializované činnosti – prevence sociálně patologických jevů

 
  1. 9.
    1.  

Zřetel s.r.o. - společnost pro vzdělávání

Setkání ŠMP

 

16. 10. 2023

PPP Tábor

Setkání ŠMP

 

březen 2024

PPP Tábor

 


 

3. Způsob spolupráce s ostatními pedagogy

Spolupráce s kolegy je úzká, informace si předáváme průběžně podle potřeby, v případě řešení závažnějších problémů se zapojí vedení školy, vychovatelky pracující s příslušnou skupinou dětí a učitelé, kterých se daný problém dotýká (učí v problémové třídě, problém se projevil při jejich dozoru atd.). Porady se konají podle aktuální situace, konkrétní úkoly a opatření stanovuje ředitel školy.

 

Počty pedagogických pracovníků

Celkem:

Podílející se aktivně na prevenci

Nepodílející se aktivně na prevenci

Vedení školy

2

2

0

Učitelé

19

19

0

Vychovatelé

2

2

0

Jiné – asistent pedagoga

7

7

0









 

b) SPOLUPRÁCE ŠKOLY S RODIČI


 

1. Aktivity pro rodiče

 

Název aktivity

Datum konání

Realizátor, přednášející

on-line kurzy prevence - sebepoškozování, finanční gramotnost, kyberšikana 

neurčeno

 Prevence Theia

Třídní schůzky

Konzultační hodiny

průběžně během roku

třídní učitel a

ostatní pedagogové

 

2. Aktivity podporující spolupráci školy s rodiči

 

Název aktivity

Datum konání

Vedoucí programu

Maškarní karneval

2024 únor

Tereza Šindelářová

Rozloučení se školním rokem a žáky 9. třídy

2024 červen

třídní učitelé

Česko sportuje

celý rok

Tereza Švecová

Vánoční jarmark

2023 prosinec

třídní učitelé

     

Školní ples

2023 prosinec

Romana Švestková

Hrdá škola

celý rok

třídní učitelé

Den otevřených dveří pro rodiče budoucích prvňáčků

leden

zatím není známo

Zahraniční zájezdy – Anglie, Polsko

březen

Romana Švestková

Schůzky SRPDŠ

4x za rok

Tereza Šindelářová



 

c) PROGRAM PREVENTIVNÍCH AKTIVIT PRO ŽÁKY ŠKOLY


 

Do oblasti RCH spadá problematika preventivních ochranných kompetencí, jejichž osvojování je zapracováno v plánech jednotlivých předmětů podle ŠVP i podle vzdělávacího programu ZŠ. Na prvním stupni základní školy se snažíme rozvíjet schopnost diskutovat, komunikovat, řešit problémy a konflikty v rámci třídy a motivujeme žáky ke zdravému způsobu života. Na druhém stupni základní školy využíváme především simulační hry, diskuse, projekty, hraní rolí, kreslení, nácvik komunikace, která je hlavní pro odhalování a řešení RCH, podporujeme kvalitní trávení volného času a v rámci jednotlivých předmětů žáky také informujeme a motivujeme ke zdravému způsobu života.


 

Nespecifická a specifická prevence pro žáky ve výuce, která je součástí učebních osnov

 

Příklad:

 

1. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

Prvouka

Pohádka O Smolíčkovi – vztahy mezi lidmi, dobro a zlo, jak se chránit (hraní rolí)

Julie Pešková

Eliška Urbanová

Prvouka

Výsledky lidské práce – vztah k hodnotám, k cizímu i svému majetku, dodržování práva (samostatná práce, rozhovor, skupinová práce)

Julie Pešková

Eliška Urbanová

Prvouka

Domácí příprava na vyučování, Denní režim – volný čas a jeho organizace, pracovní zodpovědnost (samostatná práce, předávání informací)

Eliška Urbanová

Julie Pešková

Prvouka

Bez práce nejsou koláče – lidé, kteří nepracují a nechtějí pracovat (rozhovor, samostatná práce, dramatizace)

Julie Pešková

Eliška Urbanová

Prvouka

Volný čas – co nás baví, trávení volného času, kultura (rozhovor, samostatná práce)

Eliška Urbanová

Julie Pešková

Prvouka

Příprava na prázdniny – pobyt v nových kolektivech bez dozoru rodičů (samostatná práce, skupinová práce, hraní rolí)

Julie Pešková

Eliška Urbanová

Prvouka

Zásady vzájemné komunikace děti – dospělí (samostatná práce dětí, hraní rolí)

Eliška Urbanová

Julie Pešková



 

2. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

Prvouka

Moji kamarádi a já – vztahy mezi dětmi (hraní rolí, skupinová práce, rozhovor)

Tereza Švecová

Prvouka

Děti a dospělí kolem nás – vztahy mezi lidmi, zásady slušného chování  (rozhovor, skupinová práce)

Tereza Švecová

Prvouka

Tísňová volání – jak se chovat v ohrožení, v krizové situaci, schopnost říct si o pomoc (předávání informací, hraní rolí)

Tereza Švecová

Prvouka

Tabák, alkohol, cigarety – prevence závislostí (rozhovor, samostatná práce, dramatizace)

Tereza Švecová

Prvouka

Drogy a hazardní hry – prevence závislostí (rozhovor, samostatná práce)

Tereza Švecová













 

3. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

Prvouka

Rodinná pohoda – zvyšování sebevědomí, schopnost říct si o pomoc, schopnost komunikace (hraní rolí, skupinová práce)

Tereza Švecová

Prvouka

Práce a volný čas: denní režim, koníčky – smysluplné trávení volného času, prevence závislostí, zvyšování sebevědomí (samostatná práce, předávání informací)

Tereza Švecová

Prvouka

Práce a volný čas: pracovní činnosti, povolání -  schopnost vyrovnat se s neúspěchem, kvalitní prožívání života, hodnoty (předávání informací, hraní rolí, samostatná práce)

Tereza Švecová

Prvouka

Člověk mezi lidmi – vztah k sobě, vztahy k druhým, schopnost komunikace, prevence xenofobie, rasizmu (společná práce, rozhovor, hraní rolí)

Tereza Švecová

Prvouka

Člověk a zdraví – zdravý způsob života, ochrana vlastního zdraví, život s postižením, vztahy k postiženým lidem (hraní rolí, rozhovor, společná práce)

Tereza Švecová



 

4. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

Český jazyk

Šikana v dětském kolektivu – řešení problému, schopnost říct si o pomoc, vztahy k druhým (rozhovor, debata, samostatná práce)

Jitka Richtrová

Český jazyk

Mezilidské vztahy – vztah k druhým, jak se chovat v kolektivu, zvyšování sebevědomí (rozhovor, debata)

Jitka Richtrová

Anglický jazyk

My jsme přátelé – prevence xenofobie (předávání informací, debata)

Romana Švestková

 Petra Pešková

Anglický jazyk

Zaměstnání rodičů -  -  schopnost vyrovnat se s neúspěchem, kvalitní prožívání života, hodnoty (předávání informací, hraní rolí, samostatná práce)

Romana Švestková

 Petra Pešková


















 

5. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

Přírodověda

Člověk  - zdravý životní styl, péče o zdraví, prevence závislostí (předávání informací, debata, rozhovor)

Lucie Tomečková

Přírodověda

Jak se vyrábí – vytváření hodnot, zvyšování sebevědomí, vědomí vlastních schopností, schopnost vyrovnat se s neúspěchem (předávání informací, debata, hraní rolí)

Lucie Tomečková

Český jazyk

Neopatrnost – ochrana zdraví (debata, samostatná práce)

Pavla Brožovská

Český jazyk

Dopis kamarádovi, SMS – schopnost komunikace, schopnost říct si o pomoc (předávání informací, samostatná práce)

Pavla Brožovská

Český jazyk

Promluvy – sebehodnocení, sebepojetí, sebedůvěra,  vztahy v kolektivu, chování ke kamarádům, vztah k rodině, umět odmítnout, co se mi nelíbí, prevence mediální šikany, „mobilní“ kultura, postoj k masmédiím, vzory, Všeob. deklarace lid. práv

Pavla Brožovská

 

Hudební

výchova 

Zklamání, Mosty, Odvaha – schopnost vyrovnat se s neúspěchem, vztahy k druhým, život v kolektivu, posilování sebevědomí (předávání informací, hraní rolí)

Julie Pešková



 

6. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

Rodinná

výchova 

Vztahy mezi lidmi – život v kolektivu, zvyšování sebevědomí, vztahy k druhým, hodnoty, slušné chování, schopnost komunikace (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká

Rodinná výchova

Řešení konfliktů – schopnost komunikace, schopnost říct si o pomoc, zvyšování sebevědomí (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká

Rodinná výchova

Dospívání – zvyšování sebevědomí, schopnost vyrovnat se s neúspěchem, vztahy v kolektivu, v rodině (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká

Rodinná výchova

Zneužívání dětí – schopnost říct si o pomoc, zvyšování sebevědomí, schopnost komunikace, vědomí vlastních práv (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká

Rodinná výchova

Osobní bezpečí, ochrana člověka za mimořádných událostí – schopnost komunikace, jednání v krizových situacích, služby odborné pomoci, tísňová volání, schopnost říct si o pomoc (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká

Rodinná výchova

Prevence zneužívání návykových látek (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká





 

7. - 9. ročník

Vyučovaný předmět

Preventivní aktivita a její zaměření, způsob jejího vedení

(např. předávání informací, prožitková aktivita,…)

Učitel

 

Občanská

výchova 

Člověk a dospívání - zvyšování sebevědomí, schopnost vyrovnat se s neúspěchem, vztahy v kolektivu, v rodině (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká, Petra Pešková 

 

Občanská výchova

Člověk hledající společenství  – život v kolektivu, zvyšování sebevědomí, vztahy k druhým, hodnoty, slušné chování, schopnost komunikace, prevence xenofobie, rasizmu (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká, Petra Pešková 

 

Občanská výchova

Člověk hledající svůj svět, hledající sám sebe – řešení problému, schopnost komunikace, zvyšování sebevědomí, sebeuvědomování a sebehodnocení (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká, Petra Pešková 

 

Občanská výchova

Člověk a předpoklady soužití - život v kolektivu, zvyšování sebevědomí, vztahy k druhým, hodnoty, slušné chování, schopnost komunikace, prevence xenofobie, rasizmu (předávání informací, debata, rozhovor, hraní rolí)

Michaela Široká, Petra Pešková 

 

Občanská

výchova 

Smysl společenství – prevence xenofobie, rasizmu, schopnost komunikace, zvyšování sebevědomí, hodnoty, práva (předávání informací, debata, rozhovor, samostatná práce)

Michaela Široká, Petra Pešková 



 

8. ročník

Přírodopis

Lidské tělo: dýchací soustava  - prevence kouření

Kateřina Vorlová

Přírodopis

Lidské tělo: zdravý životní styl – stravování, denní režim, hodnoty, zvyšování sebevědomí, prevence zneužívání návykových látek

Kateřina Vorlová

Přírodopis

Lidské tělo: hygiena duševní činnosti – prevence užívání návykových látek, prevence kouření, kvalitní trávení volného času, život v kolektivu

Kateřina Vorlová

Přírodopis

Lidské tělo: nervová soustava – vliv návykových látek, prevence užívání

Kateřina Vorlová



 

Specifická prevence pro žáky ve výuce, reagující na individuální situaci ve třídě

 

RCH, které bude řešeno:

 

Jak byla situace zjištěna: 

Kdo bude situaci řešit – jméno učitele nebo externího odborníka, organizace:

třídní učitel, Jana Volková, Tereza Šindelářová – ŠMP, Pavla Vonešová – ředitelka školy

Kdy bude situace řešena: okamžitě po zjištění

S použitím jakých metod bude intervence vedena:

rozhovory, konfrontace

Způsob ověření efektivity intervence:

rozhovory, pozorování


 

Jednorázové aktivity pro žáky

(Přednáška, projekce videofilmů – pouze informativní programy, pro více žáků, tříd najednou)

 

Název aktivity, akce

Datum

Realizátor

Přednáška Lubomíra Hrdličky – preventivní program
proti zneužívání návykových látek (alkohol, drogy), nebezpečí
závislosti na sociálních sítích, gamblingu

20. 11. 2023

agentura.lh@seznam.cz

 

Volnočasové aktivity pro žáky

(Školní kroužky, školní kluby, školní víkendové a prázdninové akce,…)

 

Název aktivity, akce, kroužku

Datum nebo frekvence konání

Vedoucí programu

Školní družina

5x týdně

Jana Ryjáčková

Michaela Zděnovcová

Pavlína Vavříková

Školní klub

5x týdně

Tereza Šindelářová

Příprava k přijímacím zkouškám z matematiky

1x týdně

Miloslava Kolihová

Hra na kytaru

1x týdně

Eliška Urbanová

Sborový zpěv

1x týdně

Julie Pešková

Příprava k přijímacím zkouškám z českého jazyka

1x týdně

Kamila Kumžáková

Kdo si hraje, nezlobí

1x týdně

Jana Volková

Golf

dle počasí

Tereza Švecová

Keramika

1x týdně

Vanda Pincová

Výtvarný kroužek

1x týdně

Eliška Urbanová

Robotika

1x týdně

Tomáš Mácha

Angličtina vážně i hrou

3x týdně

Michaela Široká/Romana Švestková

Vaření

1x týdně

Jitka Richterová

Tvoření

1x týdně

Tereza Švecová

Španělština hrou

1x týdně

Petra Pešková

Prázdninový kemp

1x ročně

Romana Švestková





 

V průběhu školního roku škola pořádá akce pro rodiče a jejich děti. Dle aktuální nabídky žáci navštěvují kulturní akce a pořady, kde jsou vedeny ke slušnému chování ve společnosti. Dle potřeb a aktuálního dění ve třídě školní metodičky prevence ve spolupráci s třídním učitelem, výchovnou poradkyní a školní psycholožky volí další programy jiných organizací dle nabídky a finančních možností. Prevence rizikového chování je zařazena i do školního vzdělávacího programu v rámci jednotlivých předmětů. 

Žáci školy se zapojují do celoškolních projektů, do třídních projektů, do hodinových výukových projektů, soutěží apod. 

Do výuky jsou zařazeny třídnické dny.

Celoškolní projekty šk.rok 2023/24: 

a.  Zdravá 5

  1. Den Země a prevence
  2. Hrdá škola
  3. Papučový den
  4. Programy týkající se dopravní výchovy
  5. Zájmové vyučování
  6. Den dětí
  7. Ukázka dravců a zvířat
  8. Exkurze  -  Židovské město

 

  1. Metody při realizaci programu 

V rámci výuky jsou a budou i nadále kromě tradičních metod práce využívány i další metody, které se osvědčily. Výchova bude probíhat mezipředmětově.

Některé používané metody práce:

  • výklad (informace)
  • samostatná práce (slohové práce na určená témata, projekty, referáty, informace z tisku...)
  • besedy
  • diskuse
  • párová, skupinová práce ve třídě
  • obhajoba určitého názoru
  • zážitkové aktivity
  • projektové vyučování

 

  1. Finanční rozpočet

Veškeré preventivní programy byly v minulých letech hrazeny ze šablon I., II., III. a platbou v hotovosti od zúčastněných žáků. Tento rok využijeme finančních prostředků z Operačního programu Jan Ámos Komenský v rámci nových forem vzdělávání a zážitkové pedagogiky. Dále trvají platby od žáků.

 

    10. Řešení přestupků 

Porušování školního řádu, které se týká držení, distribuce a užívání návykových látek v prostorách školy, je klasifikováno jako hrubý přestupek a jsou vyvozeny patřičné sankce. 

Jsou sledovány i projevy rizikového chování - šikana, vandalismus, brutalita, krádeže, rasismus atd.

Při jejich zjištění jsou navržena cílená opatření. V případě, kdy selže prevence ve škole, bude přistoupeno k následujícím opatřením:

1. individuální pohovor se žákem

2. jednání se zákonnými zástupci na úrovni výchovné komise

3. doporučení kontaktu s odborníky

4. v případě nezájmu zákonných zástupců uvědomění sociálního odboru, oddělení péče o dítě

5. v případě dealerství oznámení Policii ČR

 

Šikana ve škole

V prevenci proti šikanování a v postupech řešení šikanování postupuje škola podle Krizového plánu školy. Tento krizový plán slouží k vytvoření bezpečného, respektujícího a spolupracujícího prostředí ve škole, zaměřuje se především na prevenci šikanování a ukazuje postupy řešení šikanování. Je určen všem pedagogickým pracovníkům školy, dále pak nepedagogickým pracovníkům. Tento program je nedílnou součástí primární prevence rizikových forem chování ve škole a Minimálního preventivního programu školy. 

 

10. Seznam základních zákonů a metodických listů v oblasti prevence

 

Minimální preventivní program je vydán na základě Metodického pokynu k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních (MŠMT ČR č.j.: 20 006/2007/51), který do prevence rizikového chování zařazuje konzumaci drog včetně alkoholu, kouření, kriminalitu, virtuální drogy, gambling, záškoláctví, šikanování a jiné násilí, rasismus, xenofobii, intoleranci, antisemitismus.

Další základní zákony a metodické pokyny:

- Metodický pokyn MŠMT k výchově proti projevům rasismu, xenofobie a intolerance,

   č.j.: 14 423/1999-22 (Věstník MŠMT sešit 5/1999)

- Metodický pokyn ministra školství, mládeže a tělovýchovy k prevenci a řešení šikanování

   mezi žáky škol a školských zařízení , č.j.: 28 275/2000-22 (Věstník MŠMT sešit 1/2001)

- Metodický pokyn k jednotnému postupu při uvolňování a omlouvání žáků z vyučování,

  prevenci a postihu záškoláctví č.j.: 10194/2002-14 (Věstník MŠMT sešit 3/2002)

- Spolupráce předškolních zařízení, škol a školských zařízení s Policií ČR při prevenci a při

  vyšetřování kriminality dětí a mládeže a kriminality na dětech a mládeži páchané, 

  čj.: 25 884/2003-24 (Věstník MŠMT sešit 11/2003)

- Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu, č.j.: 11691/2004-24 (Věstník MŠMT            sešit 6/20004)

- Metodický pokyn k zajištění bezpečnosti ochrany zdraví dětí, žáků a studentů ve školách a

   školských zařízeních zřizovaných MŠMT, č.j. 37 014/2005 (Věstník MŠMT sešit 2/2006)

 

Pozn.: Přehled metodických pokynů a základních zákonů na internetových stránkách MŠMT:  

http://www.msmt.cz/vzdelavani/socialni-programy/pravni-predpisy-1

http://www.msmt.cz/dokumenty

 

12. Kontakty na další organizace


 

Organizace

Jméno odborníka

Kontakt (adresa, telefon, e-mail)

PPP Tábor

Ing. Monika Váchová

monika.pychova@pppcb.cz

724 831 375, 381 252 851

Policie ČR Tábor

 

974 238 700

oo.tabor@pcr.cz

24.hodin

Městská policie  Tábor

 

381 253 008

mepo@mutabor.cz

Lékař Jistebnice

MUDr. Jindřich Cícha

Zdravotní středisko Jistebnice

775 949 430

OÚ Jistebnice

Marie Nováková

Zuzana Kothajová

OÚ Jistebnice, Náměstí 1

381 273301

SVP Tábor

Mgr. Petra Janů

604206353

Odbor sociálních věcí - ODDĚLENÍ SOCIÁLNĚ PRÁVNÍ OCHRANY DĚTÍ A RODINY -
Vedoucí oddělení

Bc. Pavla Gebrová

pavla.gebrova@mutabor.cz

 

381 486 414

Krajský koordinátor prevence

Mgr. Marek Nerud

nerud@kraj-jihocesky.cz

386 720 649

Městský úřad Tábor

odbor sociálních věcí

Husovo nám. čp. 2938

390 02 Tábor

Drogový koordinátor

Mgr. Bohumila Turnovcová

bohumila.turnovcova@mutabor.cz






 

  1. Seznámení pedagogů

 

 

Datum

Podpis ředitele/ředitelky školy

Seznámení ředitele/ředitelky školy s PP

20. 9. 2023


 

Seznámení pedagogického sboru školy s PP

20. 9. 2023


 

Školní metodičky prevence

20. 9. 2023

 

Školní výchovný poradce

20. 9. 2023

 

Školní psycholožka

20. 9. 2023